Žurnale „Investuok“ SAVY platformos direktorius ir akcininkas Audrius Žiugžda pasakoja apie tai, kaip investuoti verslui siekiant subalansuotos rizikos ir stabilios grąžos. Straipsnis publikuotas žurnalo „Investuok“ 2023 metų kovo mėnesio numeryje.
Rekordinės žaliavų ir energetikos sąnaudos, aukšta infliacija ir lėtėjanti ekonomika šiandien yra tos priežastys, kurios gali sulaikyti įmonių akcininkus nuo rizikingų investicijų ar sprendimo mokėti dividendus, tačiau uždirbtų pinigų laikymas sąskaitoje – menka išeitis. Kaip investuoti verslui siekiant subalansuotos rizikos ir stabilios grąžos, pataria investuotojas Audrius Žiugžda, tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ direktorius ir akcininkas.
Didelė tikimybė, kad šiais metais nekilnojamojo turto rinka išgyvens sąstingį, įmonių akcijos kaip visuomet svyruos, tad vyriausybių obligacijos gali atrodyti patraukliai dėl mažos rizikos, tačiau norintiems didesnio pajamingumo siūloma išbandyti tarpusavio skolinimo platformas, kuriose žmonėms ar verslui gali skolinti ne tik fiziniai asmenys, bet ir įmonės. „Ilgą laiką privilegiją investuoti į žmonių ar verslo paskolas turėjo tik didieji bankai, tačiau dabar šią galimybę suteikiame fiziniams ir juridiniams investuotojams. Tarpusavio skolinimo rinka yra prižiūrima Lietuvos banko, taip pat neturi kitoms turto klasėms būdingų svyravimų, tad laisvų lėšų įdarbinimas generuoja įmonei papildomas stabilias pajamas su likvidumo garantija“, – pasakojo Audrius Žiugžda, „Savy“ platformos direktorius.
Grąžą atitinkanti rizika
Pasak A. Žiugždos, investavimas į vartojimo ar verslo paskolas priskiriamas prie vidutinės rizikos investicijų, tačiau tai yra viena saugiausių turto klasių savo rizikos kategorijoje, nes investuotojas gali pasirinkti ir norimą grąžą, ir riziką, kas ypač aktualu verslui. Kiekviena paskolos paraiška yra kruopščiai patikrinama remiantis rizikos vertinimo modeliu ir tik visus kriterijus atitinkančios paskolos pateikiamos į aukcioną. Tuomet investuotojas mato kredito reitingą, palūkanas, nemokumo tikimybę, paskolos sumą, terminą ir kitą informaciją apie paskolos gavėją bei gali priimti pamatuotą sprendimą. Jei nutinka taip, kad paskola pradeda vėluoti, „Savy“ rūpinasi, kad paskolos gavėjas vykdytų savo įsipareigojimus laiku pagal labai aiškias ir patikrintas procedūras, todėl prarastų paskolų dalis sudaro mažiau nei 0,1 %. Norintys daugiau saugumo gali pasinaudoti unikaliu rinkoje įrankiu – „Investuotojų fondu“. Šiuo atveju investuotojas (ir fizinis, ir juridinis asmuo) gauna šiek tiek mažesnes palūkanas, tačiau atgauna negrąžintą investicijos dalį bei per 90 dienų susikaupusias palūkanas tuo atveju, jei paskolos gavėjas nevykdo savo įsipareigojimų 90 dienų iš eilės. „Investuotojų fondo“ apsauga gali naudotis ir verslo subjektai, tačiau jei kartais tektų susidurti su nemokia paskola, reikia žinoti, kad blogos skolos mažina pelną ir tai yra vienas pagrindinių skirtumų tarp fizinių ir juridinių investuotojų. Investicijos į paskolas yra likvidžios, nes galimybę pasitraukti užtikrina antrinė rinka. Tai reiškia, kad investuotojas gali nelaukti paskolos termino pabaigos ir bet kada parduoti turimas investicijas antrinėje rinkoje su nuolaida, premija ar už tą pačią vertę. Taip pat antrinė rinka gali būti investavimo strategijos dalis, nes kai kurie investuotojai joje ieško patrauklių investicijų už mažesnę kainą.
Stebima didėjančių palūkanų tendencija
„Reaguodami į išaugusį ekonominį ir geopolitinį neapibrėžtumą jau nuo praėjusių metų pavasario stengiamės didinti paskolų palūkanų normas, tad investuotojams šis metas yra puiki galimybė įdarbinti pinigus bei užfiksuoti gaunamą grąžą kuo ilgesniam periodui, nes palūkanos sutarties laikotarpiu nesikeičia nei paskolos gavėjui, nei investuotojui“, – sako A. Žiugžda. Vidutinė svertinė naujai išduotų vartojimo paskolų palūkanų norma per praėjusius metus pakilo nuo 14,8 % iki 16,4 %. Žinoma, palūkanos kiekvienam klientui nustatomos individualiai ir jos gali svyruoti nuo 5 % iki 32 %, tad patrauklių investicijų ras ir konservatyvūs, ir riziką mėgstantys investuotojai.
Lengva pradėti ir valdyti investicijas
Verslui, norinčiam pradėti investuoti, pirmiausia reikia susikurti fizinio asmens paskyrą, o tuomet bus galima vieno mygtuko paspaudimu aktyvuoti verslo paskyrą. Leidimas investuoti bus suteiktas užpildžius 5 žingsnių anketą ir tuomet teliks pasirinkti norimą grąžą ir riziką atitinkančias paskolas. Juridiniai asmenys gali investuoti į vartojimo ir sutelktinio finansavimo (verslo) paskolas, kurios yra užtikrinamos asmeniniu vadovų laidavimu, vekseliu ar turto įkeitimu. Į vartojimo paskolas verslo subjektai gali investuoti nuo 10 iki 500 eurų, o maksimali suma investuojant į sutelktinio finansavimo paskolas yra net 99 999 eurų. Investuoti lengviausia naudojantis automatinio investavimo įrankiu, kuris padeda susikurti pageidaujamą portfelį ir taupyti laiką. Automatiniu būdu investuojama tik į tas paskolas, kurios atitinka jūsų nustatytus kriterijus.