Tarpusavio skolinimo kultūros pagrindus Lietuvoje padėjusi platforma „Savy“, šiemet minėjusi savo dešimtmetį, pasiekė naujas investuotojų portfelio augimo aukštumas. Tai – ne tik svarbus etapas platformos istorijoje, bet ir didelė pažanga visai tarpusavio skolinimo rinkai Lietuvoje, kuriai „Savy“ nuolat kelia kartelę, teigia platformos direktorius Audrius Žiugžda.
Trečią ketvirtį platformos investuotojų portfelis išaugo 2,2 mln. eurų iki 33,1 mln. eurų. Palyginus su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, tai vienas didžiausių metinių augimų per visą „Savy“ dešimtmetį – net 37 %. Investuotojų portfelis spalį padidėjo daugiau nei 1 mln. eurų – 39 % daugiau nei praėjusių 12 mėnesių vidurkis.
„Trečio ketvirčio pabaigoje platformoje investavo jau beveik 16 tūkst. investuotojų. Ypač sparčiai auga investuotojų, kurių individualus portfelis viršija 10 tūkst. eurų, skaičius, o vidutinis vieno investuotojo portfelis peržengė 3 tūkst. eurų ribą“, – teigia A. Žiugžda.
Negana to, jau antrą ketvirtį iš eilės „Savy“ investuotojai uždirbo daugiau nei 1 mln. eurų. Iš viso platforma investuotojams yra išmokėjusi daugiau nei 17,4 mln. eurų palūkanų.
„Mes orientuojamės į geriausią grąžos ir paskolų kokybės santykį. Taip pat siūlome didžiausią investicinių produktų pasirinkimą Lietuvoje, įskaitant dar šiemet atsirasiančią naujieną – susieto vartojimo paskolas Klix, kai platforma perveda lėšas tiesiai pardavėjui. Esame ir vieninteliai, siūlantys investuoti per nuolat tobulinamą mobiliąją programėlę“, – pažymi „Savy“ direktorius.
Rekordinius platformos rezultatus jis aiškina nuosekliai besikeičiančiu investuotojų elgesiu ir didėjančiu finansiniu raštingumu. Vis daugiau žmonių supranta ilgalaikio investavimo privalumus – tai atsispindi į stabilų ir ilgalaikį pajamų augimą orientuotose strategijose.
Daugėja ilgalaikio investavimo šalininkų
Nuosekli ir ilgalaikė investavimo strategija tampa vis populiaresnė – investuotojų, per pirmuosius investavimo metus parduodančių savo investicijas antrinėje rinkoje, dalis mažėja. 2015 m. jų buvo 17 %, o praėjusiais metais – tik 6 %.
„Investuotojai paskolas antrinėje rinkoje pardavinėja dėl įvairių priežasčių – tai gali būti strategija, siekiant gauti papildomą premiją, arba atsiradę nenumatyti finansiniai poreikiai, dėl kurių siekiama greičiau išsigryninti lėšas. Tačiau beveik tris kartus sumažėjusi naujų investuotojų, parduodančių investicijas antrinėje rinkoje, dalis rodo geresnius finansų valdymo įgūdžius“, – priduria A. Žiugžda.
Auga finansinis raštingumas
Besikeičiantys investuotojų įpročiai atsispindi ir automatinio investavimo nustatymuose.
„Investuoti patogiausia ir efektyviausia automatiškai – taip finansuojama beveik 80 % visų paskolų. Investuotojas tiesiog nustato norimus kriterijus: investicijos sumą į vieną paskolą, paskolos sumą, terminą, palūkanas, o platforma automatiškai atlieka investicijas, laikydamasi šių nustatymų. Automatinio investavimo robotas veikia jau 9 metus ir šio laikotarpio patirtis rodo, kaip keičiasi naudotojų investavimo strategijos“, – pastebi A. Žiugžda.
Pavyzdžiui, galima pastebėti, kad investicijos planuojamos vis ilgesniam laikotarpiui – jeigu 2015 m. vidutinė investicijų trukmė buvo 25 mėnesiai, tai 2023 m. ji pailgėjo daugiau nei du kartus iki 53 mėnesių.
Taip pat nuosekliai auga ir vidutinė investicijų suma į vieną paskolą – 2015 m. ji siekė 21 eurą, o 2023 m. išaugo iki beveik 50 eurų.
Galiausiai, didėjant klientų finansiniam raštingumui, vis rečiau investuojama į trumpesnes nei vienerių metų paskolas, o dėmesys sutelkiamas į ilgalaikes investicijas. Pavyzdžiui, 2015 m. investicijos į trumpalaikes paskolas vidutiniškai sudarė 18 proc., o 2023 m. tokių investicijų sumažėjo iki 7 proc.
„Savy“ ateities vizija
Artimiausiu laikotarpiu Lietuvos ekonomikos augimas suteikia pagrindo santūriam optimizmui. Trečią ketvirtį realusis BVP padidėjo 1,1 proc., o palyginus su praėjusiais metais – net 2,3 proc. Pagrindiniai sektoriai fiksavo augimą, didėjo vartotojų perkamoji galia, ir tai leidžia optimistiškai žengti į paskutinį metų ketvirtį.
Žvelgiant į tolimesnę ateitį, „Savy“ direktorius teigia, kad platforma sieks išlaikyti inovacijų kryptį, užtikrindama dar patogesnį ir saugesnį investavimo procesą.
„Be jokios abejonės, ateityje investuoti bus dar lengviau. Didės diversifikacijos galimybės, bus dar daugiau automatinių funkcijų, o investicijų likvidumas augs. Ir toliau sieksime, kad kiekvienas galėtų investuoti paprastai ir saugiai“, – pabrėžia A. Žiugžda.
Straipsnis publikuotas žurnale „Investuok“.