Kaip tai veikia

Kas yra SAVY?

Tai virtuali paskolų platforma, sukurta pagal Didžiojoje Britanijoje prieš daugiau nei 15 metų atsiradusį peer-to-peer (liet. žmogus žmogui) skolinimo internetu modelį. Jis veikia taip: interneto vartotojai skolina savo pinigus kitiems vartotojams, kaip tarpininką pasitelkdami technologinę platformą. Pastaroji ne tik suveda skolintojus ir besiskolinančius, bet ir sumažina rizikas abiems pusėms, automatizuoja ir taip supaprastina dalį proceso.

Kaip veikia SAVY?

SAVY veikimas pagrįstas technologine platforma, kurioje užsiregistravę paskolų teikėjai ir norintieji pasiskolinti gali vieni kitus lengviau rasti. Kiekvienas paskolą norintis gauti vartotojas yra patikrinamas pagal Lietuvos Banko patvirtintus atsakingo skolinimo nuostatus: analizuojama kredito istorija, gaunamų pajamų ir finansinių įsipareigojimų santykis ir pan. Patikrą praėjusiems vartotojams paskolas gali suteikti platformoje užsiregistravę paskolų davėjai (investuotojai). SAVY tiesiogiai nevykdo jokių piniginių operacijų, tik atlieka rizikos vertinimą ir moderuoja skolinimosi procesą, kuris vyksta tiesiogiai tarp vartotojų. Pinigai iš skolinančiojo paskolos gavėjui pervedami per platformoje integruotą „Paysera“ sistemą.

Kas administruoja SAVY?

Tarpusavio skolinimo platformą SAVY administruoja UAB „Bendras finansavimas“.

Kuo SAVY pranašesnė už tradicinius skolinimosi būdus?

Ši sistema leidžia fiziniams ir juridiniams asmenims skolintis ir skolinti vieni kitiems tiesiogiai, nesinaudojant tradicinių finansinių įstaigų (bankų, kredito unijų) paslaugomis.

Kas prižiūri SAVY?

SAVY veiklą prižiūri Lietuvos bankas. SAVY platformos operatorė UAB „Bendras finansavimas“ yra įtraukta į viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą, taip pat yra įtraukta į viešąjį tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo  platformos operatorių sąrašą.

Kokiu pagrindu SAVY teikia paslaugas?

SAVY administruojanti įmonė UAB „Bendras finansavimas“ pati nepriima piniginių lėšų ir neišduoda paskolų, pavedimai tarp vartotojų net nėra atliekami per įmonės sąskaitas. Kitaip tariant, pats skolinimo procesas vyksta tarp dviejų subjektų, kurių tarpusavio santykį nustato LR civilinis kodeksas ir kiti teisės aktai. SAVY atsakinga už sklandų technologinės platformos veikimą. Visi pavedimai tarp asmenų SAVY platformoje atliekami per „Paysera“ elektroninių mokėjimų sistemą. Ši bendrovė 2012 m. yra gavusi Lietuvos Banko išduotą el. pinigų licenciją, kuri suteikia teisę teikti elektronines pinigų mokėjimo paslaugas Lietuvoje ir kitose ES šalyse.

Kokias saugumo garantijas turi SAVY vartotojai?

Nors pats skolinimo procesas vyksta tiesiogiai tarp besiskolinančių ir norinčių paskolinti, SAVY jame įdiegė įvairių saugiklių, kurie pagrįsti Lietuvos Banko nuostatais dėl atsakingo skolinimo. Tai darome pirmiausia dėl to, kad SAVY sėkmė priklauso nuo vartotojų pasitikėjimo platforma. Štai konkretus pavyzdys: sistema įvertina kiekvieno norinčiojo gauti paskolą kredito istoriją ir suteikia galimybę platformoje skolintis tik tokiems asmenims, kurie atitinka Lietuvos Banko nustatytus kriterijus. SAVY apsaugo ne tik investuotojų, bet ir paskolų gavėjų interesus. Pavyzdžiui, per platformą paskolą gavęs asmuo ją turi teisę grąžinti bet kada, nemokant baudų ar netesybų. Tuo atveju, jei paskolos gavėjas nesilaiko įsipareigojimo grąžinti paskolą sutartyje nustatytu terminu, taikomi delspinigiai, kurie atitinka Lietuvos Banko rekomenduojamą normą. Jei paskola negrąžinama laiku, SAVY taip pat perima skolos išieškojimo naštą ir administruoja šį procesą.