Prievolę deklaruoti pajamas turi visi gyventojai, gavę palūkanų iš juridinių asmenų. Tai gali būti palūkanos iš indėlių, akcijų, obligacijų, fondų, o taip pat ir iš vartojimo kreditų, suteiktų per tarpusavio skolinimo platformas.
Lengvatos investuotojams
Šiuo metu visiems, investuojantiems per tarpusavio skolinimo platformas, neapmokestinama palūkanų suma siekia 500 Eur. Kitaip sakant, apmokestinamos visos, per mokestinius metus gautos palūkanos, kurios viršija 500 Eur. Svarbu žinoti, kad 500 Eur lengvata galioja tik tiems, investuotojams, kurių deklaruota gyvenamoji vieta yra Lietuvoje.
Mokesčio dydis
Investuotojo uždarbis Lietuvoje apmokestinamas 15% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu. Į uždarbio sąvoką įeina gautos palūkanos, pajamos dalyvaujant rekomendavimo programoje ir antrinės rinkos pelnas, mat prekyba antrinėje rinkoje yra gana populiarus būdas uždirbti papildomai, perleidžiant reikalavimo teises su premija.
Uždarbio apskaičiavimu rūpinasi SAVY
Fizinių investuotojų gautas pajamas apskaičiuoja tarpusavio skolinimo platforma, tuomet pateikia Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir tik gavusi patvirtinimą perkelia duomenis į pajamų mokesčių deklaraciją. Į deklaraciją yra perkeliamos pajamos iš palūkanų, rekomendavimo programos ir pajamos, uždirbtos iš prekybos antrinėje rinkoje. Tuomet investuotojai privalo savarankiškai deklaruoti pajamas VMI iki gegužės 2 d.
Mokestinės naštos padalijimas
Verta žinoti, kad galimas mokestinės naštos padalijimas per pusę sau ir savo sutuoktiniui/-ei. Kitaip tariant, vyras ir žmona į savo pajamų deklaraciją gali įrašyti po pusę iš palūkanų gautų pajamų. Tai galima daryti net ir tokiu atveju, jei sutuoktinis neinvestuoja per tarpusavio skolinimą platformą. Žinoma, kaip ir visuomet, yra išimčių. Mokestinės naštos pasidalijimas gali būti apribotas, jei sutuoktiniai turi ikivedybines ar povedybines sutartis, tad visuomet rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į VMI, kuri teikia konsultacijas mokestiniais klausimais.