Įsitikinkite, ar žinote, kuo skiriasi vekselis nuo laidavimo? | Tarpusavio skolinimo platforma SAVY

Įsitikinkite, ar žinote, kuo skiriasi vekselis nuo laidavimo?

Investuodami SAVY platformoje jūs galite rinktis net 3 rūšių paskolas – vartojimo paskolas, būsto paskolas su nekilnojamojo turto įkeitimu bei verslo paskolas. Prieš priimant sprendimą investuoti į verslo paskolą rekomenduojame atkreipti dėmesį ne tik į paskolos palūkanas, bet ir į terminą bei užtikrinimo priemones.

Pagrindinis verslo paskolų privalumas – trumpas terminas.

Kaip taisyklė, dauguma nori savo investicijas susigrąžinti kuo anksčiau. Remiantis 2022 metų trečio ketvirčio duomenimis, vidutinė verslo paskolų trukmė – 23 mėn., kai vidutinė vartojimo paskolų trukmė – 40 mėn., o būsto paskolų – net 127 mėn. Vidutinės verslo paskolų palūkanos – 13 %, tuo tarpu vidutinės vartojimo paskolų palūkanas yra 18,8 %, o būsto paskolų – 8,3 %.

Verslo paskolų užtikrinimo priemonės

Svarbu tai, kad visos verslo paskolos užtikrinamos vekseliu, laidavimu, o tam tikrais atvejais – ir nekilnojamojo ar kito turto įkeitimu. Vekselis ir laidavimas yra pagrindinės verslo paskolų grąžinimo užtikrinimo priemonės ir žemiau paaiškiname, kuo šios priemonės skiriasi.

Vekselis – tai dokumentas, kurį išrašęs asmuo įsipareigoja sumokėti vekselyje nurodytą tam tikrą pinigų sumą nurodytam asmeniui. Pagrindinis vekselio privalumas tas, kad Kreditoriaus reikalavimai patenkinami ne ginčo tvarka, t.y. ne teismo proceso metu, kuris dažniausiai trunka pakankamai ilgai. Kitaip sakant, jei verslo įmonė taptų nemoki, mums pakanka kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo, o gautą vykdomąjį dokumentą galima nedelsiant pateikti vykdyti antstoliui. 

Laidavimas – tai atsakomybės prisiėmimas už kito prievoles – skolas. Laidavimas už verslo paskolą reiškia, kad, įmonei susidūrus su sunkumais grąžinti paskolą, ją turi grąžinti už šią paskolą laidavęs asmuo. Laidavimo sutartis, kaip kredito grąžinimo priemonė, veiksmingai apsaugo nuo skolininko nemokumo, nes suteikia teisę reikalauti prievolės įvykdymo ne tik iš pagrindinio skolininko, bet ir iš asmenų, laidavusių už jį, o laiduotojas atsako tiek pat kaip ir skolininkas, t.y. ne tik už pagrindinę prievolę, bet ir už palūkanų, netesybų sumokėjimą. Tikimybė, kad skolos negrąžins abudu, daug mažesnė. Skolos priteisimas pagal laidavimo sutartis vyksta įprasta teismine tvarka, todėl priverstinio skolos išieškojimo procesas užsitęsia šiek tiek ilgiau nei lyginant su išieškojimu pagal vekselį.

Mažiau konkurencijos

Na ir dar vienas verslo paskolų privalumas tas, kad investuodami į šio tipo paskolas automatiniu būdu, susidursite su kur kas mažesne konkurencija, tad kviečiame peržiūrėti automatinio investavimo profilius ir susikurti bent vieną profilį verslo paskoloms.