Retas vartotojas Lietuvoje prieš kreipiantis dėl paskolos ar perkant prekes išsimokėtinai turi įprotį pasidomėti savo kredito istorija. Nors dažnas linkęs manyti, kad apie save žino viską, tačiau ekspertai rekomenduoja kredito istoriją periodiškai pasitikrinti, kad išvengtų nemalonių netikėtumų prireikus finansinių paslaugų.
Kredito istorija dažnai vadinama „juodąja dėže“, kurioje net dešimtmetį yra saugoma informacija apie finansinius įsipareigojimus, kaip jie vykdomi, ar tvarkingai mokamos sąskaitos už telefoną, elektrą bei kitas paslaugas. Kredito istorija yra tarsi žmogaus finansinio pajėgumo ir drausmės gyvenimo aprašymas (CV).
„Kredito istorija“ – ši sąvoka vis dar susiduria su šalyje vyraujančiais mitais. Tad kaip gi susikurti gerą kredito istoriją ir jos nesugadinti?
Kas sudaro kredito istoriją?
Kredito istorija – tai tarsi veidrodis, leidžiantis pamatyti kiekvieno finansinius įpročius ir gebėjimą su jais tvarkytis. Kredito istoriją sudaro dvi dalys, iš kurių viena yra informacija apie finansinius įsipareigojimus, tokius kaip turimos ar turėtos kredito kortelės, vartojimo ir būsto kreditai ir t.t. Antroji, bet nemažiau svarbi dalis – informacija apie mokėjimų istoriją, atspindinti, ar tvarkingai vykdomi ir vykdyti finansiniai bei kiti įsipareigojimai, tokie kaip sąskaitos už telefoną, komunalines paslaugas ir kiti.
Kiekvienas žmogus savo kredito istoriją kuria nuo pilnametystės, kai įgyja pirmuosius finansinius įsipareigojimus – pradeda naudotis kredito kortele, pasiima vartojimo paskolą, perka automobilį lizingu… Skolinantis atsakingai bei laiku atsiskaitant už turimus įsipareigojimus susikuriama gera kredito istorija. Priešingai – skolinantis impulsyviai ir neadekvačiai, vėluojant atlikti įmokas už turimus finansinius įsipareigojimus kredito istoriją galima susigadinti.
Finansų, telekomunikacijų, draudimo, transporto, kuro tiekimo, pašto bei daugelis kitų šalies įmonių teikia duomenis kredito biurui, kuris šiuos duomenys atvaizduoja kredito istorijoje veidrodžio principu. Tai reiškia, kad kredito istorijoje yra rodomi tik tokie duomenys, kokius pateikė kreditoriai.
Susiduria su vyraujančiais mitais
Vis daugiau klientų žino, kas sudaro jų kredito istoriją ir yra su ja susipažinę. Tačiau nors žmonių ir nebestebina jų kredito istorijos tikrinimas skolinantis, vietos, kur tobulėti – yra.
Klientams dažnai primename, kad finansiniai įsipareigojimai, tokie kaip paskolos vartojimui, transporto priemonės įsigijimui ar kitiems tikslams, už kuriuos mokama laiku ir atsakingai gali padėti sukurti gerą ar pagerinti prastesnę kredito istoriją. Tokia praktika yra itin populiari užsienio šalyse, tačiau Lietuvoje dar ne kiekvienam suprantama, kad šiuo metu turima paskola ateityje gali padėti gauti palankesnes finansavimo sąlygas, o dalis žmonių net baiminasi, kad taip pablogins savo kredito istoriją.
Visuomenėje vyrauja ir kitas mitas – neva kredito istoriją galima ištrinti.
„Tokių prašymų mažėja, tačiau neretai sulaukiame prašymų ištrinti kokius nors duomenys, kad jų nematytų finansų, telekomunikacijų ar kitos įmonės. Tačiau tokius prašytojus tenka nuvilti, nes teisingi duomenys nėra kaip nors „dirbtinai gražinami“ ar trinami, kol praeina šiems duomenims tvarkyti kredito biure numatytas laikas – 10 metų“, – teigia „Creditinfo“ atstovas.
Žingsniai link geros kredito istorijos
Norintiems nesugadinti savosios kredito istorijos „Creditinfo“ kartu su tarpusavio skolinimo platforma SAVY rekomenduoja laikytis 5 taisyklių, kurios padės turėti gerą finansinio pajėgumo ir drausmės gyvenimo aprašymą:
- Skolintis saikingai ir atsakingai.
Lietuvos bankas siūlo vadovautis 40 procentų taisykle, pagal kurią skolinantis būtina paskaičiuoti, kad per mėnesį paskolų grąžinimo ir palūkanų įmokoms būtų išleista ne daugiau kaip 40 proc. nuolatinių pajamų. - Senų įsipareigojimų nepadenginėti brangesniais.
Rekomenduojama vengti skolintis tam, kad būtų padengti seni įsipareigojimai, nebent refinansuojate juos palankesnėmis sąlygomis. - Nesiskolinti pradiniam paskolos įnašui.
Pavyzdžiui, rekomenduojama nesiskolinti būsto kredito įnašui. - Laiku mokėti kredito įmokas, sąskaitas už ryšio priemones, komunalines paslaugas bei kitas prekes.
- Periodiškai atsiversti asmeninės kredito istorijos ataskaitą.
Savo kredito istoriją pateikus prašymą galima nemokamai pasitikrinti savitarnos sistemoje „Mano Creditinfo“.