Dažnai užduodami klausimai

Juridiniai asmenys, norintys pradėti investuoti SAVY platformoje, visų pirma turi susikurti fizinio asmens paskyrą ir tuomet atlikti Juridinio asmens registraciją. Tam reikia savo paskyros viršutinėje meniu juostoje paspausti mygtuką SUKURTI VERSLO PASKYRĄ ir visa detali informacija bus atsiųsta el. paštu.

Susikūrus verslo paskyrą reikia užpildyti 5 žingsnių anketą, kurią reglamentuoja Lietuvos Respublikos (LR) pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo ir jį detalizuojančių teisės aktų nuostatos. Į šią anketą įeina:

 1. Informacija apie juridinį asmenį;
 2. Informacija apie vadovą ir kitus atsakingus asmenims;
 3. Informacija apie planuojamą vykdyti veiklą;
 4. Papildomi klausimai;
 5. Dokumentų įkėlimas.

Juridiniai asmenys gali investuoti į vartojimo ir sutelktinio finansavimo (verslo) paskolas. LR įstatymai riboja tik investavimą į paskolas fiziniams asmenims su nekilnojamojo turto įkeitimu.

Į vartojimo paskolas verslo subjektas gali investuoti nuo 10 iki 500 Eur. Šią ribą apibrėžia LR Vartojimo kredito įstatymas ir ji yra tokia pati, kaip ir fiziniams asmenims. Į sutelktinio finansavimo paskolas verslo subjektai gali investuoti nuo 10 iki 99 999 Eur.

Susikūrus verslo paskyrą ir užpildžius 5 žingsnių anketą reikia susikurti juridinio asmens investicinę „Paysera“ sąskaitą – tik tuomet suteikiamas leidimas investuoti.

Gautos pajamos apskaitomos kaupimo principu ir yra apmokestinamos Lietuvoje registruotiems juridiniams asmenims taikomais pelno mokesčio tarifais.

Juridinių asmenų investicijų ataskaitos patogiai pasiekiamos Verslo paskyroje.  Ataskaitose matysis investuota suma, gautos ir gautinos palūkanos bei delspinigiai.

Verslo subjektai, kaip ir fiziniai asmenys gali patogiai investuoti susikūrę automatinio investavimo profilius. Atkreipiame dėmesį, kad reikia turėti atskirus automatinio investavimo profilius verslo ir vartojimo paskoloms, o vartojimo paskolų profiliai skirstomi pagal paskolos sumą.

Juridiniai asmenys, kaip ir fiziniai asmenys, gali investuoti su Investuotojų fondu (ir Sutelktinio finansavimo Investuotojų fondu) ir apsaugoti savo investicijas, jei paskolos gavėjas nevykdo savo įsipareigojimų 90 dienų iš eilės. Tokiu atveju Jūs gaunate mažesnes palūkanas, tačiau Investuotojų fondas (ir Sutelktinio finansavimo investuotojų fondas) išmoka negrąžintą paskolos dalį ir susikaupusias palūkanas už 90 dienų laikotarpį. Jei kartais nutinka taip, kad Investuotojų fonde nepakanka lėšų, kad būtų padengti visi nuostoliai, kompensacijos mokamos eilės tvarka iš karto, kai lėšų atsiranda.

Antrinės rinkos komisiniai yra apskaitomi kaip įmonės finansinės veiklos sąnaudos, kurios mažina pelną.  

Į vieną vartojimo paskolą galite investuoti nuo 10 € iki 500 €. Į sutelktinio finansavimo (verslo) paskolas galite investuoti nuo 10 €, o investuojamos sumos apribojimai nėra taikomi. Finansuojamų vartojimo ar verslo paskolų kiekis – neribojamas.

Rekomenduojame investuoti mažomis sumomis į daugiau paskolų tam, kad kuo labiau išskaidytumėte riziką ir patirtumėte mažesnę žalą savo paskolų portfeliui, jei kuris nors paskolos gavėjas nevykdytų savo finansinių įsipareigojimų.

Paskolų sąraše pateikiama informacija apie paskolą bei paskolos gavėją, todėl renkantis, į kurią paskolą investuoti, visų pirma rekomenduojame atkreipti dėmesį į paskolos sumą, terminą ir metines palūkanas. Jei tai vartojimo paskola – turite įvertinti SAVY kredito reitingą bei nemokumo riziką. Taip pat galėsite peržiūrėti paskolos gavėjo amžių, lytį, išsilavinimą, pajamų trukmę, darbo stažą ir kitus kriterijus. Jei tai sutelktinio investavimo (verslo) paskola – matysite įmonės pavadinimą, teisinę formą, veiklos aprašymą, finansinę būklę, įkeičiamą turtą, garantijas bei kitą svarbią informaciją. Prie visų paskolų taip pat nurodytas finansavimo progresas. Kiekvienas investuotojas turi individualią investavimo strategiją, tačiau labai svarbu periodiškai ją peržiūrėti ir, įvertinus rezultatus, koreguoti, kad dar geriau atitiktų Jūsų investavimo tikslus.

Prie paskolos yra nurodoma metinė palūkanų norma, todėl jeigu 12 mėnesių paskolos palūkanos yra 12 proc., tai mėnesio palūkanų norma yra 1 procentas (12 / 12 = 1).

Kad paskolos gavėjams būtų paprasčiau, visa paskolos kaina (paskolos suma + palūkanos) padalinama į vienodas mėnesines įmokas, kurios apskaičiuojamos pagal anuitetą (kiekvieną mėnesį paskolos gavėjas grąžina tam tikrą dalį paskolos ir jis lieka skolingas grąžinta suma mažiau, o palūkanos skaičiuojamos nuo likusios grąžinti sumos: sudėjus visas palūkanas ir paskolos sumą – paskolos kaina padalinama iš mėnesių skaičiaus ir gaunama mėnesio įmoka).

Pateikiame pavyzdį: 100 € paskola su 12 proc. metinėmis palūkanomis 24 mėnesiams. Kiekvieną mėnesį asmuo turi mokėti 4,71 € (4,71 x 24 = 113,04 €). Pirmą mėnesį asmuo yra skolingas 100 €, todėl mėnesio palūkanos ir skaičiuojamos nuo šios sumos: 100 x 1 / 100 = 1 €, – tai reiškia, kad tą mėnesį žmogus mokėdamas 4,71 € mėnesio įmoką sumoka 3,71 € paskolos dalį ir 1 € palūkanų. Kitą mėnesį žmogus yra skolingas 96,29 € (100 – 3,71 = 96,29 €), tad antrąjį mėnesį paskolos palūkanos lygios 0,96 € (96,29 x 1 / 100 = 0,96 €), todėl iš 4,71 € mėnesio įmokos padengiama 3,75 € paskolos (4,71 – 0,96 = 3,75 €). Kiekvieną mėnesį mažėjant paskolintai sumai, didėja atiduodamos paskolos dalis, todėl mažėja mėnesio palūkanos.

Už kiekvieną uždelstą dieną skaičiuojami 0,05 % delspinigiai – investuotojo gaunama mėnesinė įmoka dauginama iš 0,05 ir dalinama iš 100. Gautas skaičius dauginamas iš dienų, kiek vėluojama atlikti įmoką, skaičiaus.

Svarbu paminėti, kad delspinigius reikėtų suapvalinti šimtųjų (dviejų skaičių po kablelio) tikslumu. Taip pat norime patikslinti, kad paskolos gavėjas įmoką privalo atlikti iki 5 / 15 / 25 mėnesio dienos (priklausomai, kurią įmokų mokėjimo dieną pasirinko), tačiau delspinigiai pradedami skaičiuoti atitinkamai nuo 7 / 17 / 27 mėnesio dienos (paliekant 6 / 16 / 26 dieną įmokų įskaitymui, jei pavedimas vėluoja dėl tarpbankinių pavedimų ar kitų techninių kliūčių). 

Pvz.: mėnesinė įmoka yra 2,68 €, įmoka vėluoja 13 dienų. Delspinigius apskaičiuojame taip: 2,68 x 0,05 / 100 x 13 = 0,01742. Suapvalinus gauname 0,02 €.

Vadinasi, šiuo atveju 2,68 € įmokai, kuri vėluoja 13 dienų, yra prisiskaičiuoti 0,02 € delspinigių.

 • Užsiregistruokite;
 • Prijunkite turimą arba atsidarykite naują „Paysera“ sąskaitą ir perveskite norimas investuoti lėšas;
 • Susikurkite automatinio investavimo profilius jei norite investuoti automatiniu būdu;
 • Rankiniam investavimui, pasirinkite paskolas iš esančių pasiūloje ir investuokite pasirinktą sumą;
 • Stebėkite savo investicijų portfelį, esant poreikiui investicijas parduokite antrinėje rinkoje, iš naujo investuokite uždirbtas palūkanas ir lengvai valdykite savo investicijas.

Kad investavimui skirtos lėšos visada būtų saugios ir priklausytų tik Jums, jos yra laikomos Lietuvos Banko reguliuojamos elektroninių pinigų įstaigos „Paysera“ sąskaitoje. Taigi, Jums reikia prijungti, o jei neturite, atsidaryti naują „Paysera“ sąskaitą.
„Paysera“ sąskaita yra visiškai nemokama, ją galima atidaryti per kelias minutes, užpildžius registracijos laukelius ir atlikus tapatybę patvirtinančią identifikaciją.

 

Pažymime, kad vienas fizinis asmuo gali turėti tiek paskolos gavėjo, tiek investuotojo paskyras, tačiau abi turi būti registruotos skirtingais el. pašto adresais.
Norėdami tapti investuotoju turite užsiregistruoti SAVY platformoje. Tai galite padaryti pasirinkę vieną iš 2 būdų puslapyje Investuotojams:

• Naudojantis „Facebook“ paskyra;
• El. paštu ir telefono numeriu.

Prieš pradėdamas investuoti investuotojas turi aktyvuoti saugią, nemokamą „Paysera“ sąskaitą.

Visi Jūsų pinigai yra Jūsų asmeninėje „Paysera“ sąskaitoje, o SAVY balanse yra matomas „Paysera“ sąskaitoje esantis pinigų likutis. Paprastai tariant, balanse matote tokią sumą pinigų, kokią turite savo „Paysera“ sąskaitoje.

Palūkanos, gaunamos iš paskolų, yra B klasės pajamos ir jos yra apmokestinamos 15% pajamų mokesčiu. Pelnas iš antrinės prekybos reikalavimo teisėmis yra taip pat priskiriamas B klasės pajamoms ir yra apmokestinamas 15% pajamų mokesčiu.

SAVY automatiškai pateikia metinių gautų pajamų duomenis, kurie turi atsispindėti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) parengtoje preliminarioje deklaracijoje.

Remiantis tuo, iki einamųjų metų gegužės 1 d. turite pateikti VMI metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM308 formą ir jos priedus už praėjusį mokestinį laikotarpį.

• Per Platformą išmokėtos palūkanos yra B klasės pajamos, todėl jas deklaruoti ir 15% gyventojų pajamų mokestį investuotojai turi sumokėti iki kitų metų gegužės 1 dienos;
• Deklaravimo terminas už praėjusius metus yra iki einamųjų metų gegužės 1 dienos;
• Apmokestinamos visos gautos palūkanos nuo pirmo cento (išskyrus taikomą 500 EUR lengvatą). Pažymima, kad suma negali būti mažinama per kalendorinius metus patirtais nuostoliais (netekimais) dėl vėluojančių paskolų;
• Pasibaigus kalendoriniams metams, SAVY iki vasario 15 dienos VMI pateikia FR0471 deklaraciją apie kiekvieno investuotojo gautas palūkanas, todėl jos atsispindi preliminarioje deklaracijoje;
• Preliminari deklaracija yra rengiama VMI. Ją rasite prisijungę prie Elektroninės Deklaravimo Sistemos (EDS) adresu www.vmi.lt. Deklaracijoje atsispindi duomenys, kuriuos VMI gavo iš įvairių institucijų (pvz. Jūsų darbo pajamos, investicijos ir kt.).

 • Prekyba reikalavimo teisėmis per Platformą nėra pripažįstama individualia veikla;
 • Pelnas, gautas iš reikalavimo teisių pirkimo ir pardavimo (t.y. pirkimas ir pardavimas antrinėje rinkoje arba investavimas pirminėje rinkoje ir pardavimas antrinėje rinkoje), yra B klasės pajamos. Jos deklaruojamos ir apmokestinamos iki metų gegužės 1 d.;
 • Taikomas 15% pajamų mokestis;
 • Apmokestinama yra tuomet, kai reikalavimo teisių prekybos pelno ir kito turto1 prekybos pelno suma yra didesnė nei 2 500 €. Šis perviršis yra apmokestinamas 15 % pajamų  mokesčių.

1 Kitas turtas – tai bet koks asmeninis turtas, pvz. daktai, baldai, įranga ir kt., išskyrus nekilnojamąjį, kilnojamąjį registruotą turtą ir vertybinius popierius.

Būtina pasitikrinti, ar duomenys VMI EDS sistemoje ir investuotojo paskyroje sutampa. Reikia žiūrėti eilutę investuotojo paskyroje „uždirbtos palūkanos per X metus”.
Esant skirtingai informacijai, deklaracijoje įrašykite skaičių, kurį matote savo investuotojo paskyroje.

Palūkanos turi būti deklaruojamos priede P 58 pajamų rūšies kodu. Gautų palūkanų suma nurodyta SAVY investuotojo paskyroje „Mano investicijos“ lentelės skiltyje „Pelningumas“ „Uždirbtos palūkanos per 2016 m.“ eilutėje. Ši suma turėtų būti pateikta preliminarios deklaracijos P priede (pateikiame deklaracijos pavyzdį, žr. 3 dokumento psl.) Mokėtiną mokesčių sumą automatiškai apskaičiuos VMI sistema.

Deklaracijos pavyzdį rasite nuspaudę šią nuorodą.

Svarbu! Visais kitais atvejais T formos pildyti ir deklaruoti antrinės rinkos prekybos duomenų nereikia, nebent tai matote preliminarioje deklaracijoje.

Juridiniams asmenims, kurie iš fizinių asmenų gavo paskolas per sutelktinio finansavimo platformą, kyla prievolė Valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – VMI) pateikti užpildytą deklaracijos FR0711 formą, kurioje juridinis asmuo deklaruoja per ataskaitinį laikotarpį iš fizinių asmenų gautas paskolas, kurių kiekvienos suma yra lygi arba didesnė kaip 600 Eur, taip pat pateikia duomenis apie visas fiziniams asmenims sugrąžintas paskolas ar jų dalis. Tačiau įvertinus tai, jog per platformą finansavimą gaunančiam juridiniam asmeniui į paskolą investavusių gyventojų duomenys nėra atskleidžiami ir nėra informacijos, kuri būtina FR0711 formai tinkamai užpildyti, teikti duomenis VMI apie per sutelktinio finansavimo platformą gautas paskolas nereikia.

SAVY yra tarpusavio skolinimo Platformos operatorius, turintis Lietuvos Respublikos Vartojimo kredito įstatymo V skirsnyje įtvirtintas teises ir pareigas, jis yra įrašytas į viešąjį tarpusavio skolinimo platformos operatorių ir vartojimo kredito davėjų sąrašą, ir jo veikla yra prižiūrima Lietuvos banko.

SAVY vadovaujasi Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymu, vartojimo kredito gavėjų kreditingumo vertinimo ir atsakingojo skolinimo nuostatais bei kitų teisės aktų reikalavimais.

Taip pat, Lietuvos bankui kiekvieną ketvirtį teikia ataskaitas.

SAVY yra sutelktinio finansavimo platformos operatorius, įrašytas į Viešąjį sutelktinio finansavimo platformų operatorių sąrašą, jo veikla prižiūrima Lietuvos banko.

SAVY, vykdydama sutelktinio finansavimo veiklą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatymu.

SAVY veiklos tęstinumo planas yra suderintas su SAVY veiklą reguliuojančiu Lietuvos banku. Šiame plane numatyta, kokių priemonių būtų imtasi, sustabdžius SAVY veiklą. 

Pagrindiniai principai:

 • Būtų sustabdomas naujų paskolų išdavimas;
 • Jau išduotų paskolų administravimas ir toliau būtų tęsiamas laikino administratoriaus;
 • Laikinas administratorius skelbtų konkursą paskolų portfelio pardavimui, iš kurio turėtų būti atsiskaitoma su kreditoriais.

Kuo paskola – vartojimo ar sutelktinio finansavimo (verslo) – investuotojams yra patrauklesnė, tuo ji greičiau sufinansuojama. Priklausomai nuo sumos ir metinės palūkanų normos, finansavimas gali užtrukti nuo kelių minučių iki 7 dienų. Didžioji dauguma patrauklių paskolų yra sufinansuojamos automatiniu būdu, todėl rekomenduojame susikurti autoinvestavimo profilius, kad nepraleistumėte galimybės investuoti į pageidaujamas trumpo laikotarpio paskolas su aukštomis metinėmis palūkanomis. Sufinansuota paskola yra pervedama paskolos gavėjui, tačiau investicijos gali būti grąžintos jei, paskolos gavėjas atsisakytų paskolos arba dėl pasikeitusių aplinkybių nebeatitiktų kreditavimo kriterijų, pavyzdžiui, netektų darbo ar viršytų leistiną pajamų ir įsipareigojimų santykį dėl naujų kreditų.

Prisijungę prie SAVY paskyros visuomet galite matyti turimą pinigų likutį, tačiau visi jūsų pinigai iki investavimo yra laikomi ne SAVY, o nuosavoje „Paysera“ sąskaitoje. Pinigus iš šios sąskaitos galite susigrąžinti bet kada – tereikia juos pervesti iš „Paysera“ į kitą savo sąskaitą. Nusprendus nebeinvestuoti SAVY ir susigrąžinti turimas investicijas, turite dvi galimybes. Pirmoji galimybė – parduoti investicijas antrinėje rinkoje su arba be nuolaidos. Antroji galimybė – palaukti, kol investicijos grįš į jūsų asmeninę „Paysera“ sąskaitą. Jei esate susikūrę automatinio investavimo profilius, rekomenduojame juos išjungti, kad pinigai nebūtų investuojami automatiškai.

Nuspręndus nebesinaudoti SAVY platforma, turite apie tai pranešti el. paštu investuoju@savy.lt. Priklausomai nuo esamų investicijų kiekio, SAVY imsis reikiamų veiksmų, pvz. atjungs „Paysera“ sąskaitą nuo vartotojo paskyros. Tokiu būdu Investuotojo paskyra SAVY taps nebeaktyvi.

Mirties atveju investuotojo lėšos, esančios „Paysera“ sąskaitoje, yra paveldimos įstatymų nustatyta tvarka arba pagal testamentą. Tačiau apie esančią investuotojo paskyrą SAVY paveldėtojai gali nežinoti, kadangi tokia informacija viešuose registruose neatvaizduojama. Tam, kad paveldėtojai galėtų perimti ne tik į asmeninę investuotojo „Paysera“ sąskaitą grįžusias, bet ir ateityje grįšiančias investicijas, konkretus investuotojas turėtų iš anksto pasirūpinti artimųjų informavimu apie tai, kad turi aktyvią investuotojo paskyrą SAVY.

Paskolos gavėjui atlikus mokėjimą, lėšos investuotojams išskirstomos investavimo eilės tvarka. Jeigu gautų lėšų nepakanka visam mokėjimui padengti, investicijų ir palūkanų dalis investuotojams priskiriama atsižvelgiant į investicijos dydį. Jei lėšų nepakanka pirmajai sąraše esančiai investicijai padengti, dengiama mažesnė, po jos esanti investicija.
Gavus pinigines lėšas iš pradelsusio mokėti įmokas paskolos gavėjo, pirmiausia yra nuskaičiuojami investuotojams priklausantys delspinigiai, o po to einamojo mėnesio įmoka.

Investuotojų fondas – tai yra bendru investuotojų interesu administruojama pinigų suma, kurios paskirtis – kompensuoti praradimus investuotojui, paskolinusiam pinigus, jei paskolos gavėjas nevykdo įsipareigojimų (mokėjimų) 90 dienų iš eilės. Tokiu atveju investuotojui yra išmokama paskolos gavėjo negrąžinta paskolos dalis ir susikaupusios palūkanos už 90 dienų laikotarpį. Delspinigiai ir kiti mokesčiai, jeigu tokių yra, nekompensuojami.

Investuotojų fondas finansuojamas iš palūkanų, kurias moka paskolų gavėjai. Tai reiškia, kad naudodamasis fondu investuotojas gauna mažesnę palūkanų normą, tačiau gali sumažinti riziką, jei paskolos gavėjas susidurtų su mokumo problemomis.

Investuotojų fondas kompensuoja tol, kol fonde yra sukaupta lėšų. Jei nutiktų taip, kad ženkliai išaugus paskolų gavėjų nemokumui tektų daugiau kompensuoti iš investuotojų fondo ir dėl to investuotojų fondas ištuštėtų, kompensavimas nusikeltų, iki kol fonde vėl atsirastų lėšų kompensuoti seniausiai laukiančiai išpirkimo paskolai. Už laikotarpį, kuomet būtų laukiama kompensavimo – delspinigiai ar kiti mokesčiai investuotojui nemokami.

Kompensavimas iš investuotojų fondo vyksta automatiškai. SAVY platformoje investicijos su investuotojų fondo apsauga yra pažymėtos skydu.

Detalesnę informaciją apie investuotojų fondą galite rasti čia >>

Visi investuotojai, turintys automatinio investavimo profilius, investuoja į paskolas pagal investuotojų eilę. T.y. suinvestavus į paraišką, kuri atitinka visus investuotojo pažymėtus kriterijus, investuotojas keliauja į automatiškai investuojančių investuotojų eilės galą ir laukia savo eilės.

Visi investuotojai yra vienoje eilėje, todėl eilės tvarka yra tikrinamas A, B, C, D ir t.t. investuotojas. Pirmiausiai investuoja daugiausiai kriterijų atitinkantis investuotojo profilis.
Nepaisant to, kad paskola sutampa su pasirinktais automatinio investavimo kriterijais, gali būti, kad į ją suinvestuos ne visi investuotojai, kurių automatinio investavimo kriterijus ji atitinka. Taip nutinka tokiu atveju, kai konkretaus investuotojo eilė dar nebūna priėjusi.

Visi investuotojai, turintys automatinio investavimo profilius, investuoja į paskolas pagal investuotojų eilę. T.y. suinvestavus į paraišką, kuri atitinka visus investuotojo pažymėtus kriterijus, investuotojas keliauja į automatiškai investuojančių investuotojų eilės galą ir laukia savo eilės.

Nepaisant to, kad paskola sutampa su pasirinktais automatinio investavimo kriterijais, gali būti, kad į ją suinvestuos ne visi investuotojai, kurių automatinio investavimo kriterijus ji atitinka. Taip nutinka tokiu atveju, kai konkretaus investuotojo eilė dar nebūna priėjusi.

Paskolų sąraše yra matomos visos paskolos, kurios yra finansuojamos arba jau sufinansuotos. Didžioji dalis paskolų yra sufinansuojamos naudojant automatinio investavimo įrankį. Rankiniu būdu galima investuoti tik į tas paskolas, kurios nebuvo pilnai sufinansuotos automatinio investavimo būdu, todėl labai svarbi investavimo strategijos dalis – automatinių investavimo profilių sukūrimas.