Antrinė rinka

Tarpusavio skolinimo pradžia Lietuvoje – 2014 metai, pradininkas yra tarpusavio skolinimo platforma SAVY. Nuo to laiko šis alternatyvus skolinimo ir skolinimosi būdas (toliau – P2P) sparčiai populiarėja.
P2P modelis leidžia žmonėms skolinti ir skolintis pinigus vieniems iš kitų tiesiogiai, be bankų, greitųjų kreditų ar kredito unijų pagalbos, tiesios pasinaudojant licencijuoto Tarpusavio skolinimosi platformos operatoriaus pagalba.

Tarpusavio skolinimosi  platformoje pinigus galima skolinti per pirminę rinką, kurioje patalpintos norinčių pasiskolinti žmonių paraiškos, arba ieškoti jau suteiktų paskolų pasiūlymų antrinėje rinkoje.

Kas yra antrinė rinka?

Antrinė rinka – tai tarpusavio skolinimosi platformos dalis, kurioje cirkuliuoja jau padengtos pinigais paskolos. Čia galima įsigyti kitų tarpusavio skolinimo platformoje registruotų asmenų (investuotojų) paskelbtas reikalavimo teises į paskolos gavėją. Jei pirminėje rinkoje veikia tie, kurie nori investuoti (skolinti) ir tie, kurie nori skolintis, tai antrinėje rinkoje veikia tie, kurie nori parduoti savo reikalavimo teises ir tie, kurie nori jas perimti.

Kam reikalinga antrinė rinka?

Antrinė rinka ypatinga tuo, kad ji tarpusavio skolinimo platformoje leidžia užtikrinti paskolų likvidumą. Tai reiškia, kad investuotojai, kurie dėl įvairių priežasčių nori atsisakyti suteiktų paskolų, gali jas paskelbti antrinėje rinkoje, t.y. parduoti tiems, kas nori perimti šias paskolas. Šis investuotojo ir paskolos pirkėjo susitarimas grindžiamas tuo, kad kažkuri pusė tikisi uždirbti pelną ir kiekviena iš šalių prisiima su tokiu pardavimu ar pirkimu susijusias rizikas. Suteiktos paskolos gali būti parduodamos su premija (paskola parduodama brangiau, su marža nuo likusios kredito dalies) su nuolaida (paskola parduodama pigiau, su nuolaida nuo likusios kredito dalies) arba už investicijos sumą.

Kokie yra privalumai, parduodant paskolą antrinėje rinkoje?

Antrinėje rinkoje, yra parduodama likusi kredito dalis. Žmonės pardavinėja paskolas antrinėje rinkoje dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų – tai atsiradę nenumatyti finansiniai poreikiai ir siekis išsigryninti sukauptas lėšas. Paskolos antrinėje rinkoje parduodamos ne vien dėl finansinės būtinybės, bet ir dėl apgalvotų, strateginių priežasčių, pvz. siekiant parduoti investiciją su premija ir užsidirbti arba atsikratyti neperspektyviomis, investuotojo manymu rizikingomis paskolomis.

Kada verta pirkti paskolas antrinėje rinkoje?

Būna taip, kad žmonės ieško geriausių suteiktų paskolų skelbimų antrinėje rinkoje, kadangi joje yra gausus paskolų pasirinkimas, t.y. įvairiausio laikotarpio, termino, palūkanų ir likusios paskolos dalies pasirinkimas.

Kokie privalumai, perkant antrinėje rinkoje? Čia egzistuoja tiek papildomos rizikos, tiek papildomos galimybės užsidirbti. Pavyzdžiui, galima įsigyti jau suteiktų paskolų su nuolaida, t.y. pigiau nei pirminėje rinkoje arba tiesiog perimti riziką, t.y. su didele nuolaida išpirkti vėluojančias paskolas, tikintis, kad skola bus sėkmingai išieškota. Tiems, kas vengia rizikos – antrinė rinka yra puiki galimybė parduoti suteiktas paskolas, kur paskolų gavėjai vėluoja vykdyti savo įsipareigojimus, o rizikingesnę investavimo strategiją naudojantiems – tai puikus būdas pasididinti turimą paskolų krepšelį, dažnu atveju reikalavimo teises nuperkant su ženklia nuolaida.
Antrinė rinka efektyvus įrankis tiems, kurie nori greičiau įdarbinti investicijoms skirtą sumą, tačiau neranda pakankamo paskolų kiekio pirminėje rinkoje. Tokie investuotojai su nedidele premija perka investicijas iš tų kurie tikisi uždirbti iš antrinės rinkos sandorių premijų skirtumo arba su nuolaida ar už investicijos sumą iš tų kurie dėl vienų ar kitų priežasčių nutarė atsisakyti suteiktų paskolų.

SAVY antrinės rinkos aktyvumas

Renkantis Tarpusavio skolinimosi platformą, svarbu atkreipti dėmesį, kad antrinė rinka būtų aktyvi – jei prekyba vyksta vangiai, tikėtina, kad esant reikalui, jūsų suteiktą paskolą parduoti gali būti sudėtinga.

SAVY aktyviai dalyvauja antrinėje rinkoje taip suteikiant investuotojams daugiau likvidumo galimybių  – perka investicijas antrinėje rinkoje, taip pat parduoda savo turimas investicijas. Prisidedame prie didesnės pasiūlos Jūsų investicijoms ir galimybės prireikus susigražinti lėšas parduodant turimas investicijas.
 
SAVY antrinėje rinkoje dalyvauja 34 proc. visų investuotojų. Stabili, praktiškai nesikeičianti ir investuotojams palanki tendencija yra ta, kad SAVY antrinėje rinkoje 65-70 procentų sandėrių yra parduodami su premija, apie 10-15 procentų sudarytų paskolų parduodama už investicijos kainą, ir tik apie 20 procentų – su nuolaida. Tai reiškia, kad jau suteiktos paskolos yra paklausios, jas galima parduoti lengvai, dažniausiai, nepatiriant nuostolių, o dauguma atveju – iš tokio pardavimo dar ir papildomai užsidirbti.
Esamiems ir būsimiems investuotojams rekomenduojame stebėti antrinę rinką bei aktyviai dalyvauti prekyboje.