Šį mėnesį sukanka 10 metų nuo tarpusavio skolinimo rinkos Lietuvoje atsiradimo, kai „Savy“ platforma pirmą kartą suteikė galimybę skolinimo versle dalyvauti paprastiems žmonėms ir uždirbti grąžą, kuri iki tol priklausė tik bankams. Apie investavimo į paskolas tendencijas ir prognozes kalbamės su „Savy“ platformos vadovu Danatu Čerjazdanovu.
Su kokiais didžiausiais iššūkiais susidūrėte per 10 metų laikotarpį ir kokiomis nuotaikomis pasitinkate jubiliejų?
Prieš 10 metų „Savy“ buvo laikomi maištininkais, keičiančiais nusistovėjusias finansų rinkos taisykles. Pandemija taip pat buvo nemažas išbandymas. Visgi, nuo pat pradžių platforma buvo atvira, skaidri, dalinosi informacija, tobulino rizikos vertinimo ir išieškojimo procesus, o tai padėjo užsitarnauti ir išlaikyti investuotojų pasitikėjimą net ir neramiais laikais. Drąsiai galime sakyti, kad šiuo metu esame vertinami kaip patikimiausia platforma, siūlanti didžiausią investicinių produktų įvairovę bei geriausią grąžos ir rizikos santykį. Šiandien esame vienintelė platforma, kurioje galima investuoti į vartojimo, būsto paskolas su nekilnojamojo turto įkeitimu ir verslo paskolas, tačiau planuojame pasiūlyti dar daugiau investicinių galimybių, galinčių patenkinti labai įvairų grąžos ir rizikos apetitą.
Ar galite sakyti, kad lietuviai prisijaukino paskolų turto klasę?
Jei prieš 10 metų į paskolas investavo tik drąsiausi ir, dažniausiai, jau turintys investavimo patirties, dabar investavimas į paskolas yra prieinamas kiekvienam žmogui. Procesas yra aiškus ir suprantamas, rizika – pamatuojama, minimali investicijų suma – nuo 10 Eur, tad itin tinka pradedantiesiems. Svarbu ir tai, kad palūkanos užfiksuojamos pasirinktam laikotarpiui ir nėra didelių svyravimų, būdingų kitoms turto klasėms. Remiantis naujausia mūsų investuotojų apklausa, beveik trečdalis respondentų (29 %) atsakė, kad jų investiciniame portfelyje tarpusavio skolinimas sudaro daugiau nei pusę jų portfelio investicijų. Tad galime drąsiai sakyti, kad paskolų turto klasė tarp mūsų investuotojų užima reikšmingą dalį bei puikiai papildo investicijų portfelį. Saugumo investuotojams suteikia faktas, kad esame prižiūrimi Lietuvos banko, o veikla yra griežtai licencijuota, vykdomi reguliarūs priežiūros patikrinimai bei išoriniai auditai.
Kaip pasikeitė investavimas į paskolas ir kokie pokyčiai investuotojų laukia ateityje?
Kaip pasakoja mūsų investuotojai, prieš 10 metų reikėdavo įdėti nemažai pastangų „gaudant“ paskolas platformoje. Žinoma, gana greitai pasiūlėme automatinio investavimo įrankį, kuris iš esmės pakeitė investavimą – jį palengvino ir suteikė galimybę taupyti laiką. Šiandien automatinio investavimo būdu susifinansuoja beveik 80 % visų paskolų. Investuotojų patogumui yra daugybė kitų funkcijų, kurios leidžia analizuoti savo investicijų pelningumą, prognozuoti gautiną pelną, bei, esant poreikiui, parduoti investicijas anksčiau laiko. Be to, pirmieji „žmonės žmonėms“ rinkoje Lietuvoje praėjusiais metais pristatėme mobiliąją programėlę, leidžiančią dar patogiau investuoti ir stebėti, kaip auga pinigai. Be jokios abejonės, ateityje investuoti bus dar lengviau, daugės automatinių investavimo funkcijų ir didės likvidumas. O taip pat investuotojai turės daugiau apsaugų ir teisių. Tai susiję ir su nauja Europos Sąjungos (ES) sutelktinio finansavimo paslaugų teikėjo licencija, kurią gavome praėjusiais metais.
Kokios grąžos investuojant į paskolas galima tikėtis artimiausiu metu?
Tie, kurie pradėjo investuoti į „Savy“ platformos įkūrimo pradžioje gaudavo net ir 20 % metinę grąžą. Vėliau, augant konkurencijai, vidutinės paskolų palūkanos mažėjo, tačiau ir dabar mūsų grąža yra didžiausia visoje skolinimo rinkoje Lietuvoje. 2023 m. išduotų vartojimo paskolų svertinės palūkanos pasiekė 16,75 %, kai 2022 m. buvo 15,36 %. Verslo (sutelktinio finansavimo) paskolų svertinės palūkanos per praėjusius metus padidėjo nuo 12,27 % iki 13,18 %. Būsto paskolų su NT įkeitimu grąža yra mažiausia – apie 9 %, tačiau tai yra saugiausias paskolų produktas, turintis mažiausią nemokumo tikimybę. Didėjančios palūkanos praėjusiais metais skatino mūsų investuotojus didinti savo portfelius. Per 2023 m. investuotojų portfelis išaugo net 40 % nuo 18,65 mln. Eur iki 26,20 mln. Eur. Vidutinis investuotojų portfelio prieaugis per mėnesį sudarė beveik 630 000 Eur ir tai yra net 121 % daugiau lyginant su 2022 m.
Jūs pats prisijungėte prie „Savy“ komandos visai neseniai. Kokios priežastys paskatino imtis vadovo vairo ir kur matote „Savy“ po penkerių metų?
Turiu gana nemažą darbo bankiniame sektoriuje patirtį ir puikiai žinau, kad didžiąją dalį banko pajamų sudaro pajamos iš skolinimo, todėl kai „Savy“ bendraįkūrėjas ir akcininkas Audrius Žiugžda pasiūlė prisijungti sutikau be ilgų svarstymų. Puikiai suprantu, kaip veikia kreditavimas, tačiau labiausiai mane paskatino tikėjimas tarpusavio skolinimo bei sutelktinio finansavimu principu, kai žmonės gali kurti savo finansinę laisvę be bankų pagalbos. 10 metų laikotarpis parodė, kad „žmonės žmonėms ar verslams“ principas veikia patikimai, tad artimiausiu metu tikimės pritraukti daugiau institucinių ir šeimos biurų, nes tarpusavio skolinimas šeimos biurų, kurie vis dažniau į savo portfelį įtraukia alternatyvių turto klasių.
Interviu buvo publikuotas žurnale „Investuok“ (2024 kovas, Nr.3)