Verslo paskolų rinkoje vis labiau įsitvirtina alternatyvūs finansuotojai. Per pirmuosius šių metų devynis mėnesius finansavimo platforma „Savy“ suteikė verslui 35 % daugiau paskolų nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Tradiciniams bankams tampant vis konservatyvesniems, mažoms ir vidutinėms įmonėms (SVV) tenka ieškoti greitesnių ir lankstesnių sprendimų.
Paskolų prieinamumo pokyčiai
„Bankai vis dažniau nusigręžia nuo smulkių ir vidutinių įmonių, atsargiau vertina jų rizikas ir taiko naujus apribojimus. Vienas svarbiausių veiksnių – tvarumo reikalavimai. Net jei oficialūs reglamentai dar nėra įsigalioję, bankai jau pradėjo palaipsniui taikyti šiuos kriterijus, apsunkindami įmonių galimybes gauti finansavimą“, – teigė Simonas Saulis, tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo platformos „Savy“ Kredito rizikos vadovas.
Palyginti su bankais, alternatyvios finansavimo platformos, tokios kaip „Savy“, suteikia verslui daugiau lankstumo. Čia įmonės gali pasiskolinti be daugybės griežtų reikalavimų, kurie dažnai trukdo smulkesniam verslui plėstis. Be to, lanksčios sąlygos, patrauklios palūkanos ir mažesnė biurokratija suteikia galimybę verslams efektyviau tvarkyti savo finansus bei greičiau pasiekti savo tikslus.
„Alternatyvūs finansuotojai paprastai taiko lankstesnius reikalavimus dėl užstato, ypač teikiant nedideles paskolas iki 50 000 Eur, neriboja įmonės galimybių investuoti, keisti akcininkus ar išsimokėti dividendus be kreditoriaus leidimo. Žinoma, suteikdama paskolą, platforma įvertina įmonės kreditingumą, finansinę būklę, tačiau papildomų apribojimų netaikymas leidžia SVV įmonėms lanksčiau valdyti savo finansinius sprendimus“, – sutelktinio finansavimo platformų populiarumo priežastis vardino „Savy“ Kredito rizikos vadovas.
Optimizmo teikia atsigaunanti ekonomika
Lietuvos ekonomikai atsigaunant ir gerėjant vartotojų lūkesčiams, verslas vis drąsiau ieško finansavimo galimybių plėtrai. Palūkanų normos, kurios pernai reikšmingai išaugo, pradeda stabilizuotis, o tai suteikia optimizmo tiek verslui, tiek investuotojams. 2024 metais verslo paskolų rinka Lietuvoje rodo ryškų augimą – per pirmuosius devynis mėnesius padidėjo ne tik išduodamų paskolų skaičius, bet ir vidutinė paskolos suma, o terminai trumpėjo. Vidutinė per „Savy“ platformą išduotos verslo paskolos suma, palyginti su 2023 metais, išaugo 27 %, nuo 31 876 iki 40 336 EUR, o vidutinė paskolos trukmė sumažėjo nuo 20 iki 18 mėnesių.
„Verslo finansavimo rinkoje šiuo metu matome teigiamus pokyčius, kurie lemia didesnį verslo aktyvumą ir norą skolintis. Įmonės vėl ryžtasi įgyvendinti atidėtus planus, kuriuos stabdė ekonominis ir geopolitinis nestabilumas,“ – teigia „Savy“ kredito rizikos vadovas. Jis pastebi, kad įmonės dažniausiai skolinasi apyvartinėms lėšoms, veiklos optimizavimui ir pasiruošimui sezoniniams poreikiams, pavyzdžiui, Kalėdų prekybai. „Prekybininkai, planuojantys žiemos švenčių sezoną, skolinosi jau rugpjūtį–rugsėjį. Dabar įmonės turėtų planuoti velykinį sezoną“, – pridūrė jis.
Ruduo taip pat yra aktyvus laikotarpis verslo paskolų rinkoje, kai įmonės ima paskolas siekdamos užbaigti projektus iki sezono pabaigos arba pasiruošti didesniems prekybos poreikiams. Tokia tendencija rodo stiprėjančią verslo brandą ir gebėjimą iš anksto planuoti sezoninius projektus, kuriems būtinas tiksliai suplanuotas finansavimas.
Alternatyvūs finansavimo šaltiniai vis svarbesni verslui
Alternatyvūs finansavimo šaltiniai, tokie kaip „Savy“ sutelktinio finansavimo platforma, tampa vis svarbesniu įrankiu smulkiam ir vidutiniam verslui. Šios platformos leidžia lanksčiai skolintis, nepriklausant nuo bankinių ribojimų ir taisyklių. „Savy“ platformoje verslui siūlomos paskolos dažnai pritaikomos pagal konkrečius poreikius, todėl net smulkesnės įmonės gali rasti finansavimo sprendimus, kurie padeda efektyviai valdyti finansus bei įgyvendinti plėtros planus. Dar vienas tokių platformų privalumas – fiksuotos paskolų palūkanos, o tai leidžia planuoti įsipareigojimus į priekį.
Nepaisant iššūkių ir tradicinių bankų apribojimų, bendra verslo finansavimo rinka Lietuvoje išlieka aktyvi. Sutelktinio finansavimo platformos tampa pagrindiniu įrankiu mažoms ir vidutinėms įmonėms, leidžiančiu greitai ir lanksčiai gauti finansavimą net ir tada, kai tradiciniai bankai riboja kreditų teikimą arba atsisako finansuoti tam tikrus sektorius.
Straipsnis publikuotas portale „Verslo Žinios“.