Kai šiandien tiek daug investavimo galimybių, nėra lengva atsirinkti tai, kas būtų priimtiniausia pagal nusistatytą biudžetą ir apetitą. Be to, investavimas visuomet susijęs su rizika, kuri priklauso nuo pasirinktų finansinių instrumentų. Kuo daugiau žinosite apie rizikas, tuo lengviau galėsite priimti pamatuotus sprendimus, tad susipažinkite su finansinių instrumentų klasifikacija. 

Mažesnės rizikos finansiniai instrumentai

Pradėkime nuo mažiau rizikingų finansinių instrumentų – šiai kategorijai priskiriamos taupomosios sąskaitos, terminuotieji indėliai, vyriausybės obligacijos ir kt. Tiesa, šiuo metu taupomųjų sąskaitų ir terminuotųjų indėlių palūkanos yra žymiai mažesnės nei dabartinė infliacija, tad laikydami pinigus šiose turto klasėse daugiau prarandate nei uždirbate. 

Vyriausybės obligacijos dažniausiai generuoja didesnę grąžą nei terminuotieji indėliai. Be to, prieš įsigydami obligacijas investuotojai iš anksto žino, kada ir kiek palūkanų bus išmokėta. Tačiau, reikėtų atkreipti dėmesį, kad ir obligacijos turi savų minusų, pavyzdžiui, likvidumo, nes nusipirkus obligacijų ir neišlaukus išpirkimo dienos, gali būti sunku jas parduoti, o ir investicinė grąža palyginus su kitomis priemonėmis yra maža – dažniausiai iki kelių procentų.

Vidutinės rizikos finansiniai instrumentai

Prie vidutinės rizikos instrumentų priskiriamos akcijos, įmonių išleidžiamos obligacijos, įvairūs akcijų biržose prekiaujami investiciniai fondai, tarpusavio skolinimas bei sutelktinis finansavimas. Akcijos siejamos su rizika prarasti savo investicijas, tad patartina investuoti tik tas lėšas, kurių nebijote prarasti. Būtent todėl rekomenduojama investuoti į skirtingų įmonių, sektorių ir net regionų akcijas, tačiau svarbu prieš investuojant pasidaryti rinkų analizę arba pasitikėti tarpininkais ir susimokėti už konsultacijas. 

Vienas iš investicinių fondų privalumų – diversifikacija fondo viduje. Kiekviena investicija į fondą yra paskirstoma į daugelį produktų, į kuriuos yra investavęs pats fondas. Dėl šios priežasties, investavimo rizika yra išskaidyta. Pavyzdžiui, populiarūs akcijų biržose prekiaujami fondai investuojantys į S&P 500 investuoja į 500 didžiausių įmonių, todėl, kai viena rinka patiria nuosmukį, tai paveikia tik dalį iš tų įmonių ir galutinė fondo grąža gali išlikti teigiama, nors ir nebūtinai.  

Tarpusavio skolinimas ir sutelktinis finansavimas taip pat turi vidinę diversifikaciją, nes galite susikurti savo portfelį ir iš saugių, ir iš labai rizikingų investicijų į skirtingas paskolas. Be to, svarbiausią analizę dėl klientų mokumo atlieka pati platforma, tad investuotojas prieš priimdamas sprendimą įdarbinti pinigus mato kiekvienos vartojimo paskolos reitingą ir jai priskiriamą nemokumo riziką. SAVY visuomet sąžiningai ir skaidriai nurodo paskolos gavėjo riziką. Renkantis iš paskolų pasiūlos visuomet atkreipkite dėmesį į šį rodiklį – tai padės jums numatyti, kokia yra rizika, kad paskolos gavėjas netinkamai vykdys savo įsipareigojimus. Žinoma, kuo didesnė rizika – tuo didesnės ir palūkanos, tad įsivertinkite, kokia rizika yra jums priimtina.

2022 m. I ketvirčio pabaigoje daugiau nei 90 d. vėluojančių A reitingo paskolų dalis visame SAVY portfelyje buvo 1,3 %, B reitingo – 3,4 %, C reitingo – 8,8 %, o iš viso 90+d. vėluojančių paskolų dalis portfelyje neviršijo 5 %. Ši statistika patvirtina, kad mūsų patirtis leidžia tiksliai įvertinti paskolų gavėjų riziką – kiekvieno reitingo vėluojančios paskolos neviršija nustatytos teorinės nemokumo tikimybės. 

Primename, kad SAVY platformoje galite investuoti ir į sutelktinio finansavimo paskolas, kurių rizika yra aprašyta prie kiekvienos paskolos atskirai. Taip pat mes vieninteliai iš visų platformų Lietuvoje, siūlome investuoti į vieną saugiausių vidutinės rizikos finansinių instrumentų – paskolas privatiems asmenims su nekilnojamojo turto įkeitimu.  

Didesnės rizikos finansiniai instrumentai

Vienos iš rizikingiausių finansinių priemonių – tai išvestiniai finansiniai instrumentai, susieti su valiutomis, finansinėmis priemonėmis ar tauriaisiais metalais. Tai yra dviejų asmenų / šalių susitarimas pirkti ar parduoti turtą – akcijas, obligacijas, valiutas ir t.t. Dažniausiai tokios finansinės priemonės perkamos kai yra tikimasi ar žinoma, kad ateityje jų vertė augs arba mažės. Prie rizikingų investicijų priskiriami ir nepakeičiamieji žetonai (NFT) bei kriptovaliutos. Pastarųjų rinkoje šiuo metu vyrauja itin didelė panika dėl didžiulių nuostolių. 

Kaip jūs galite valdyti investavimo rizikas?

  • Įsivertinkite savo rizikos apetitą, susipažinkite su finansinių priemonių rizikomis ir pagal tai pasirinkite kur investuoti.
  • Svarbiausia taisyklė – diversifikuoti! Tai reiškia, kad verta investuoti į skirtingus finansinius instrumentus, o jei jie diversifikuoti savo viduje, kaip tarpusavio skolinimas, taip pat investuokite į skirtingas paskolas. Tokiu atveju net jei kažkuri rinka patirtų nuosmukį, o kai kurie paskolų gavėjai vėluotų, ne visas jūsų portfelis prarastų vertę.
  • Nuolat mokykitės! Tarpusavio skolinimas puikiai tinka išbandyti skirtingas rizikas. Net jei save laikote konservatyviu investuotoju, galite investuoti į rizikingą paskolą vos 10 Eur ir pasižiūrėti, kaip jums sekasi. Išbandykite įvairių rizikų, laikotarpių, skirtingo tipo paskolas, kad sukauptumėte savo patirtį, kuriai neprilygs joks perskaitytas vadovėlis.
  • Nuolat peržvelkite savo investavimo strategiją ir tobulinkite, kad ji atitiktų jūsų lūkesčius.