Sukčiai niekada nesnaudė, tačiau pandeminiu laikotarpiu jie taip ištobulėjo, kad incidentų daugėja, o išviliotos sumos auga tarsi ant mielių. Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys rodo, kad per 2022 metus finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių išviliojo beveik 12 mln. eurų.

Vienas populiariausių sukčiavimo būdų yra vadinamasis „phishingas“, kai gyventojams atsiunčiamos banko ar kitų institucijų pranešimus primenančios SMS žinutės arba laiškai ir prašoma suvesti interneto banko prisijungimo duomenis.

Taip pat daugėja investicinio sukčiavimo atvejų, kai žmonėms žadama garantuotai didelė grąža už investuotus pinigus. Kartais investicijų brokeriais apsimetę sukčiai išvilioja ne tik turimas santaupas, bet priverčia pasiskolinti papildomai, tad norime atkreipti dėmesį, kad būtumėte ypatingai budrūs, jei sulaukėte „kartą gyvenime“ pasitaikančio pasiūlymo investuoti ir akimirksniu praturtėti.

Verta sunerimti, jei:

  • Žadama greita ir garantuota grąža;
  • Pasiūlymas yra ribotas;
  • Pasiūlymas galioja tik Jums ir juo prašoma su niekuo nesidalinti;
  • Pasakoja jums tik apie didelį uždarbį neminėdami rizikos;
  • Rekomenduoja didinti investuojamas sumas ir skolintis papildomai, nes „daugiau tokio šanso nebebus“;
  • Su jumis bendraujama per susirašinėjimo programėles („Viber“, Whatsapp“ ir pan.);
  • Pasakoja ar siunčia vaizdo įrašus su itin patraukliomis žmonių sėkmės istorijomis;
  • Prašo jūsų mokėjimo kortelės, el. bankininkystės ar asmens dokumento informacijos.

Jokiu būdu neinvestuokite skolintų lėšų! Sulaukus bet kokio pasiūlymo investuoti, pirmiausia reikėtų pasitikrinti, ar investuoti siūlanti įmonė turi leidimą verstis šia veikla. Būtinai atidžiai patikrinkite, kad licenciją turi būtent ta, o ne kita, panašaus pavadinimo įmonė. Papildomai rekomenduojama patikrinti viešai prieinamą informaciją apie įmonę internete, nes dažnai galite rasti kitų vartotojų skundų ar įspėjimų.

Sudarydami galimybę prasmingai įdarbinti pinigus skolinant žmonėms arba verslui SAVY platformoje, mes aiškiai įvardiname, kad investavimas visuomet yra susijęs su rizika. Kaip taisyklė, kuo didesnė grąža, tuo didesnė ir rizika, tačiau mes suteikiame visą reikalingą informaciją, įskaitant paskolos palūkanas bei nemokumo tikimybę, kad investuojantys priimtų pamatuotus sprendimus patys. Kad ir kaip viliojančiai skambėtų galimybė praturėti per labai greitą laiką – investavimas yra ilgalaikis procesas, kurio sėkmė priklauso nuo jūsų tikslų ir sugebėjimo suderinti apetitą uždirbti ir toleranciją rizikai.

Daugiau informacijos, kaip atpažinti investavimo sukčius ir ką daryti su jais susidūrus rasite čia.