„Savy“ tapo vienintele platforma Lietuvoje, kurioje galima investuoti į vartojimo, verslo, būsto ir NT vystymo paskolas | Tarpusavio skolinimo platforma SAVY

„Savy“ tapo vienintele platforma Lietuvoje, kurioje galima investuoti į vartojimo, verslo, būsto ir NT vystymo paskolas

„Savy“ pradėjo teikti finansavimą nekilnojamojo turto (NT) vystymo projektams ir pasiūlė investuoti į NT užtikrintas investicines paskolas. Žengdama šį žingsnį „Savy“ tapo vienintele platforma Lietuvoje, kurioje galima investuoti į vartojimo, verslo (sutelktinio finansavimo), būsto ir NT vystymo paskolas užtikrinant plačiausias diversifikacijos galimybes.

Geras metas pamatuotiems projektams

„Paslaugų plėtrą pradėjome reaguodami į esamų verslo klientų ir investuotojų norus, kuriems siekiame pasiūlyti didžiausią galimybių spektrą vienoje platformoje. Žinoma, NT rinka neaugs taip, kaip augo paskutiniuosius dvejus metus, tačiau ji stabilizuojasi ir tampa labiau prognozuojama, tad tai yra geras metas pamatuotiems projektams, užsitikrinus finansavimą patraukliomis fiksuotomis palūkanomis ir sklandžiu finansavimo procesu“, – sakė Danatas Čerjazdanovas, tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo platformos „Savy“ vadovas.

Pasak D. Čerjazdanovo, NT sektoriuje šiuo metu nemažai atsargumo, tačiau daug erdvės – racionalumui. NT vystytojams padėsime spręsti iššūkius, kuriuos sukėlė rekordines aukštumas pasiekusi EURIBOR palūkanų norma ir pasikeitęs tradicinių finansų įstaigų požiūris į NT rinką. Investuotojams sudarysime dar daugiau galimybių gauti solidžią grąžą ir turėti didesnes saugumo garantijas, mat NT vystymo paskolos, kaip ir būsto paskolos, yra užtikrinamos nekilnojamuoju turtu. Tiesa, NT vystymo paskolos labiausiai patiks tiems investuotojams, kurie ieško trumpesnio termino paskolų.

„Sutelktinio finansavimo mechanizmas investuotojams jau yra gerai pažįstamas. Šią rinką prižiūri Lietuvos bankas, tačiau esame labai selektyvūs ir taikome papildomus rizikos vertinimo kriterijus. Sukaupę solidžią 10 metų patirtį skolinimo versle ir turėdami profesionalią komandą vertiname projekto visumą – įkeičiamo turto vertę, projekto lokaciją, paklausą rinkoje, nuosavo kapitalo dalį, statybų proceso eigą, vystytojo patirtį bei reputaciją“, – pasakojo D. Čerjazdanovas.

Be to, kaip teigė „Savy“ vadovas, perėjus prie naujo vieningo reguliavimo – Europos sutelktinio finansavimo ECSP licencijos – investavimas tapo dar saugesniu instrumentu, mat visos platformos turės teikti statistiką pagal aiškius vieningus kriterijus. Tai galioja ir NT vystymo ir visoms kitoms verslo paskoloms.

Stabilus platformos augimas

Praėjusieji metai buvo itin geri visai tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo rinkai. „Savy“ paskolų išdavimai 2023 metais didėjo 26%, o šių metų pirmo ketvirčio duomenys rodo, kad augimas tęsiasi. 2024 metų pirmąjį ketvirtį iš viso platforma suteikė 7,2 mln. Eur paskolų – 24% daugiau nei tą patį 2023 metų laikotarpį bei 13% daugiau nei praėjusį ketvirtį.

Pirmasis ketvirtis „Savy“ buvo ypatingas ir tuo, kad platforma paminėjo 10 metų gimtadienį, o investuotojams išmokėta palūkanų suma viršijo 15 mln. Eur ribą.

Investuotojų apklausa parodė teigiamas nuotaikas  

„Prieš pasiūlydami naujas investicines galimybes pasitikrinome savo investuotojų lūkesčius ir poreikius, tad kovo mėnesį atlikta investuotojų apklausa parodė teigiamas nuotaikas. Net 9 iš 10 investuotojų atsakė, kad šiais metais planuoja skirti daugiau lėšų investicijoms arba tiek pat, o tai rodo, kad mums pavyko užsitarnauti investuotojų pasitikėjimą“, – pasidžiaugė „Savy“ vadovas.

Paklausti apie norimą grąžą investuotojų nuomonės išsiskyrė. Didžioji dauguma (35%) šiais metais tikisi 10 – 12% grąžos, tačiau beveik trečdalis (31 %) pasitenkintų grąža iki 10%. Ketvirtadalis įvardino norintys uždirbti 12-15%.

„Investuotojų apetitas grąžai yra labai adekvatus, remiantis istoriniais platformos duomenimis. Įdomu tai, kad paanalizavus lūkesčius pagal apklaustųjų investavimo patirtį matyti, kad tie, kurie užaugo kartu su mūsų platforma ir yra pripratę prie aukštų palūkanų, tikisi didesnės nei 12 % grąžos. Žinoma, tokia grąža yra reali ir šiandien, prisiimant didesnę nei vidutinę riziką, tačiau investuojantys į NT vystymo paskolas gali tikėtis vidutinės 10% metinės grąžos“, – pasakojo platformos vadovas.

Investuotojų teigiamas nuotaikas patvirtina ir išaugę investuotojų portfeliai. Per šių metų pirmąjį ketvirtį vidutiniškai šis portfelis išaugdavo beveik 900 tūkst. per mėnesį ir tai yra 22% daugiau nei 12 mėnesių vidutinis mėnesinis prieaugis.​ Per pirmąjį ketvirtį iš viso investuotojų portfelis iš viso padidėjo 2,7 mln. Eur ir pasiekė 28,9 mln. Eur, o metinis augimas sudarė net 44%. 

„Savy“ faktai:

  • Prižiūrima Lietuvos banko;
  • Veikia pagal 5 Lietuvos Banko išduotas licencijas;
  • Nuo veiklos pradžios 2014 metais per platformą sufinansuota paskolų už daugiau nei 100 mln. Eur;
  • Investuotojams išmokėta palūkanų suma siekia daugiau nei 15 mln. Eur;
  • Platforma vienija daugiau nei 40 000 registruotų investuotojų ir per 200 000 registruotų paskolų gavėjų;
  • Investavimas – rankinis ir automatinis;
  • Mobilioji programėlė dar patogesniam investavimui.

Investicijos dydis:

  • į vartojimo paskolas: nuo 10 Eur iki 500 Eur;
  • į būsto paskolas: nuo 100 Eur iki 1000 Eur;
  • į NT vystymo ir kitas verslo paskolas: nuo 10 Eur, o maksimali suma – neribojama.

Interviu buvo publikuotas žurnale „Investuok“ (2024 birželis, Nr.6)