Žengdama į tarptautinės plėtros areną tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo platforma „Savy“ prisistatė didžiausioje Europos technologijų parodoje „Web Summit“, vykusioje šių metų lapkričio 13 – 16 dienomis Lisabonoje.
Kasmet sutraukiantis apie 70 000 dalyvių, šis renginys pelnytai vadinamas informacinių technologijų Meka. Kaip pasakoja Danatas Čerjazdanovas, „Savy“ platformos vadovas, dalyvavimas parodoje – puikus būdas pamatyti save pasauliniame kontekste ir įsitikinti, kad žengi koja kojon su naujausiomis tendencijomis. Tačiau jis išskyrė keletą momentų, kuriais galime maloniai nustebinti investuotojus iš kitų šalių.
„Savy“ mobiliajai programėlei – profesionalų komplimentai
„Savy“ platforma į šią parodą vyko dalyvaudama „Beta & Growth“ programoje, į kurią kviečiamos jau sėkmingai veikiančios ir augančios kompanijos. Būdami šios programos dalimi, „Savy“ atstovai sulaukė didelio dėmesio iš analogiškų platformų įkūrėjų kitose pasaulio šalyse ir turėjo progą apsikeisti gerosiomis patirtimis bei iššūkiais.
„Parodos išvakarėse pristatėme anglišką mobiliosios programėlės versiją, tad labai džiaugiamės, kad ją teigiamai įvertino kolegos iš kitų platformų bei geriausi informacinių technologijų specialistai. Tarpusavio skolinimo programėlės nėra naujiena pasaulio mastu, tačiau tai – toli gražu nėra rinkos standartas, tad inovatyviais sprendimais, gerinančiais investavimo patirtį, esame žingsniu priekyje“, – įspūdžiais dalinosi D. Čerjazdanovas.
Išsiskiriame aukštu patikimumu ir saugumu
Finansinių technologijų pažangos įgalinta tarpusavio skolinimo galimybė sparčiai auga, nes tai priartina finansavimą ir investavimą prie kiekvieno žmogaus, tačiau šiam sektoriui ypač svarbus skaidrumas ir patikimumas.
„Vienas didžiausių iššūkių kiekvienai platformai yra subalansuoti besiskolinančiųjų ir investuojančių interesus bei išlaikyti gerą paskolų kokybę, Italijos bei Ispanijos platformų atstovai stebėjosi mažais vėlavimų rodikliais ir save vadino laukiniais vakarais, mat ilgą laiką šios rinkos, ypač sutelktinio finansavimo, nebuvo reguliuojamos, priešingai nei Lietuva“, – pasakojo „Savy“ platformos vadovas.
Iki lapkričio mėn. 10 d. visos Europos Sąjungos (ES) šalyse veikiančios sutelktinio finansavimo platformos, norėdamos tęsti veiklą, privalėjo gauti naują licenciją. Iki tol lietuviškos platformos vadovavosi Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatymu, tačiau daugelyje kitų ES šalių vietinio reguliavimo nebuvo.
„Privačių klientų skola Lietuvoje taip pat yra daug geresnė nei Europos Sąjungos šalių vidurkis ir, be jokios abejonės, tai lemia labai aiškios ir nusistovėjusios išieškojimo procedūros bei gera teismų praktika. Be to, fiziniam asmeniui Lietuvoje nėra itin paprasta inicijuoti bankrotą ir išvengti atsakomybės prieš kreditorius, tad tai irgi prisideda prie atsakingos skolinimosi kultūros formavimosi“, – teigė D. Čerjazdanovas.
Aukso amžius investuojantiems Lietuvoje
Tarpusavio skolinimo platformos Lietuvoje dėl geriausių klientų konkuruoja ne tik tarpusavyje, bet ir su kitomis kredito įstaigomis, tačiau, lyginant, su vakarų Europos šalimis, skolinimosi alternatyvų pas mus vis dar trūksta. Kol kas iš to daugiausiai laimi, investuotojai, gaunantys solidžią grąžą.
„Vakarų Europos investuotojai jau yra pripratę prie vidutinės 8 – 9 % metinės grąžos investuojant į vartojimo ar verslo paskolas, tačiau bent jau mūsų platformoje tokią grąžą galima gauti investuojant į saugiausią paskolų produktą – būsto paskolas su nekilnojamojo turto įkeitimu. Diversifikuojantys portfelį į visų rizikų vartojimo paskolas vidutiniškai gali tikėtis 16 % metinės grąžos, tačiau ilgesnio laikotarpio perspektyvoje vidutinės paskolų palūkanos susilygins su bendru Europos vidurkiu“, – pasakojo D. Čerjazdanovas.
Ko tikėtis ateityje?
Kaip ir buvo galima numatyti, pagrindinės diskusijos parodoje sukosi apie dirbtinio intelekto panaudojimą, didesnį finansinių sprendimų prieinamumą, poveikį aplinkai ir tvarumą.
„Pagal pažangių technologijų naudojimą bei aukštus AML standartus Lietuva yra ne tik pasaulinio FinTech kraštovaizdžio dalis, bet ir stipriai prisideda prie jo formavimo. Neabejoju, kad ateityje dirbtinis intelektas bus integruotas ir į tarpusavio skolinimo procesus, o jo vaidmuo gerinant vartotojų patirtį bei optimizuojant procesus vis didės“, – prognozavo „Savy“ vadovas.
Šis straipsnis buvo publikuotas žurnale „Investuok“